Nasza placówka bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „PrzedszkolaBezOwsików.pl”. Celem akcji jest zwiększanie świadomości na temat profilaktyki chorób pasożytniczych oraz prawidłowej higieny rąk, a także oswajanie tematu owsików wśród rodziców, dzieci oraz kadry przedszkolnej.
Placówki otrzymają tzw. „Owsipaki”, czyli paczki z darmowymi materiałami edukacyjnymi, dostosowanymi do możliwości poznawczych przedszkolaków.
Zawierają one:
- przydatny dla nauczycieli scenariusz warsztatów nt. prawidłowej higieny rąk w kontekście naszego zdrowia,
- pomoce naukowe stworzone zgodnie z ideą nauki poprzez zabawę (stempelki z podobizną owsika, których odbicie należy zmyć w czasie zajęć, kolorowanki, mydła do mycia rąk i odlotowe, zmywalne tatuaże dla dzieci za aktywny udział w warsztatach),
- broszury informacyjne dla rodziców z przydatnymi informacjami nt. profilaktyki i leczenia owsików,
- plakaty oraz personalizowane certyfikaty, będące potwierdzeniem, że dane przedszkole edukuje i wspiera dzieci oraz rodziców w walce z owsikami.
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.
Programowi patronują:
Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz miesięcznik Bliżej Przedszkola.